Dane techniczne

Wieża Na Śnieżniku – dane techniczne

Wybierając się na najwyższy szczyt tej części Sudetów warto wziąć pod uwagę godziny otwarcia i dostępności Wieży Na Śnieżniku dla turystów uwzględniając czas dojścia z miejsca startu aby wycieczkę zaliczyć do udanych. Należy również pamiętać o ograniczeniach i ułatwieniach jakie panują na wieży. Wszystkie potrzebne dane techniczne znajdziesz więc poniżej. Pamiętaj jednak, że zimą dzień jest krótki, a na szczycie mogą panować niesprzyjające warunki atmosferyczne. Dolna część wieży może dać jednak schronienie przed wiatrem, który na szczycie Śnieżnika przybiera na sile.

Godziny otwarcia Wieży Na Śnieżniku
Obiekt dostępny jest bez ograniczeń, dlatego możesz wejść na wieżę przez 7 dni w tygodniu o każdej porze dnia, nocy oraz roku.
Koszt wstępu na Wieżę Na Śnieżniku?
Wieża Na Śnieżniku jest udostępniona bezpłatnie dla wszystkich odwiedzających.
Oświetlenie
Wieża wyposażona jest w instalację elektryczną, wewnątrz znajduje się oświetlenie klatki schodowej. Na dachu wieży znajduje się ostrzegawcza lampa lotnicza.
Czy w wieży jest teoaleta?
Wieża Na Śnieżniku nie jest wyposażona w infrastrukturę sanitarną, zatem najbliższa toaleta znajduje się w Schronisku Na Śnieżniku.
Ile osób może przebywać na wieży?
75 osób na tarasie widokowym
200 osób na klatce schodowej
Jaka jest waga wieży?
Sama konstrukcja stalowa wieży to 100 ton, ogółem całość to ok 1200 ton.
Czy można skorzystać z windy?
Wieża nie posiada windy, by wejść na górną platformę widokową musisz pokonać sporo schodów, ale jeśli udało Ci się zdobyć szczyt, to wejście na wieżę będzie tylko formalnością.
Gdzie można zobaczyć widok z kamery na wieży?
Transmisja z kamery dostępna jest na stronie stronie.pl oraz dodatkowo w zakładce „INFO” pozycja Kamera link
Skąd jest zasilana instalacja elektryczna?
Wieża Na Śnieżniku wyposażona jest w panele fotowoltaiczne oraz magazyn energii dla zasilania wymaganego oświetlenia.
Jaka jest wartość inwestycji?
Budowa wieży kosztowała 13,6 mln złotych. Inwestycja została zrealizowana w ramach projektu „Kladsko-Orlicko-Śnieżnik” realizowanego przez Stowarzyszenie Gmin Ziemi Kłodzkiej, Gminę Stronie Śląskie oraz miasto Králíky.
Jaka jest wysokość Wieży Na Śnieżniku?
Wieża ma wysokość 34 metrów.
Ile schodów na Wieżę Na Śnieżniku?
By zdobyć wieżę trzeba pokonać ok 200 stopni.
Kiedy nastąpiło otwarcie Wieży Na Śnieżniku?
Wieża została uroczyście otwarta 26 września 2022 roku.


Jakim szlakiem iść na Śnieżnik?

Najczęściej wybieranym szlakiem przez turystów jest połączenie szlaków czerwonego i zielonego zaczynając oczywiście z Międzygórza (z tzw. Parkingu Pod Skocznią). Możesz tam też zostawić swoje auto na bezpłatnym parkingu przygotowanym przez Nadleśnictwo Międzylesie. Bezpośrednio przy Parkingu Pod Skocznią jest czerwony szlak – Główny Szlak Sudecki im. Mieczysława Orłowicza (GSS). Szlakiem czerwonym do Schroniska Na Śnieżniku dojdziesz wg czasówki w 1:45h aby następnie szczyt zdobyć szlakiem koloru zielonego (czasówka 45min). Ruszając z Międzygórza na Śnieżnik szczyt zdobędziesz więc w 2:30h. Pełny opis tej trasy znajdziesz na tutaj.

W jakim czasie zdobędziesz Śnieżnik

Pamiętaj, że czasy przejścia poszczególnych odcinków szlaków są oczywiście orientacyjne i zależą od Twojego przygotowania fizycznego oraz od panujących warunków atmosferycznych. Biorąc pod uwagę warunki zimowe i oblodzenie, czas wycieczki może się znacząco wydłużyć . Pamiętaj o odpowiednim sprzęcie (zimą przydatne będą tzw. raczki i zawsze obowiązkowo latarka – nie tylko ta w telefonie). Ruszając latem z Parkingu Pod Skocznią i utrzymując dobre tempo, na wieży znajdziesz się nawet w niecałe 2 godziny. Niezależnie od pory roku i panujących warunków miej w swoim telefonie zainstalowaną aplikację GOPR Ratunek. Dzięki niej łatwiej będzie dokładnie określić położenie poszkodowanego turysty, którego możesz spotkać na szlaku.