Najkrótszy szlak na Śnieżnik

Najkrótszy szlak na Śnieżnik to czerwony szlak z Międzygórza na Halę Pod Śnieżnikiem, a następnie zielony na sam szczyt.

Z Międzygórza najkrótszym szlakiem na Śnieżnik (czerwonym i zielonym)

Początek w Międzygórzu

Wycieczkę na szczyt Śnieżnika korzystając ze szlaków koloru czerwonego i zielonego, polecamy rozpocząć z centrum Międzygórza. Można również podjechać na „Parking pod Skocznią” który znajduje się na końcu Międzygórza.

Wycieczkę najkrótszym szlakiem na Śnieżnik rozpoczynamy w centrum Międzygórza, a więc u styku ulic Wojska Polskiego, Sanatoryjnej i Śnieżnej. Warto tutaj zwrócić uwagę na dawny budynek mieszkalno-usługowy wzniesiony przez snycerza Augusta Geisler’a, mieściła się tam pracownia snycerska oraz sklep kolonialny. Mury piwnic zbudowane są z kamienia łamanego, na której posadowiona jest wieńcowa konstrukcja drewniana z widocznymi ostatkami. Do lat 30 XX w. w budynku tym była poczta. Obecnie mieści się tam kawiarnia Cafe Marianna i Oddział PTTK im dra Mieczysława Orłowicza w Międzygórzu.

Szlak czerwony będący częścią Głównego Szlaku Sudeckiego prowadzi nas ul. Śnieżną. Dom numer 2 to budynek obecnej plebani miejscowej parafii (pierwszy dom po lewej stronie po minięciu przystanku autobusowego). Jest to najstarszy budynek mieszkalny w Międzygórzu datowany na 1798 rok.

W tym samym miejscu po drugiej stronie potoku znajduje się budynek nr 8, zbudowany metodą szkieletową tzw. „mur pruski”. Obok budynku nr 8 zachował się drewniany budynek remizy strażackiej o architekturze charakterystycznej dla początku XX wieku.

Dochodząc do rozwidlenia kierujemy się lewą drogą, mijając budynek mieszkalny numer 9, który kiedyś był przedszkolem sióstr Marianek.

Kolejny obiekt na trasie czerwonego szlaku w stronę Śnieżnika to relikt PRL’u i okresu wczasów pracowniczych (FWP) – Dom Wczasowy „Widok” wybudowany w Międzygórzu z końcem lat ’70 XX w.

Następnie mijać będziemy domy charakterystyczne dla zabudowy sudeckiej, na przykład dom numer 20 z przełomu XIX/XX w. z drewnianymi podcieniami.

Idąc dalej zobaczymy nowoczesną Stację Ratunkową Sudeckiej Grupy GOPR. W Międzygórzu pełnione są dyżury 24/7 przez cały rok.

Pensjonat „Słoneczna Willa” to obiekt z początku XX w., warto zwrócić uwagę na fasadę budynku z drewnianymi zdobieniami, elementami konstrukcji ryglowej, nakryty dachem łamanym mansardowym.

Parking Pod Skocznią – (Najkrótszy szlak na Śnieżnik)

Mijamy znak informujący o opuszczeniu granic Międzygórza, jesteśmy na „Parkingu pod skocznią” gdzie dalszą drogę pokonywać będziemy w otoczeniu pięknej natury Masywu Śnieżnika. Zaczynając wycieczkę z tego miejsca wybralibyśmy najkrótszy szlak na Śnieżnik, jednak my zdecydowaliśmy się poznać urokliwe Międzygórze.

Warto zwrócić uwagę na prawy brzeg rzeki Wilczki, gdzie dopatrzeć się można części zeskoku po skoczni narciarskiej działającej w okresie międzywojennym.

Idąc szerokim utwardzonym duktem leśnym, towarzyszy nam rzeka Wilczka. Źródła Wilczki znajdują się nieopodal Schroniska na Śnieżniku na wysokości około 1155 m n.p.m. Jej długość to ponad 17 km i jest prawym dopływem Nysy Kłodzkiej. Tworzy ona drugi co do wysokości wodospad w Sudetach ze spadem wody 22m teren wokół wodospadu to Rezerwat Przyrody Wodospad Wilczki. Będąc w Międzygórzu warto odwiedzić to miejsce.

Gdy szlak wyraźnie skręci w prawo i przejdziemy przez most, po prawej stronie będziemy mieć bramkę startową rowerowej trasy Singletrack Glacensis – Pętla pod Śnieżnikiem.

Obecnie przemieszczamy się doliną rzeki Czarnej. Jest to niewątpliwie jedno z bardziej urokliwych miejsc w Masywie Śnieżnika. Czarna składa się ze źródlisk z trzech różnych zboczy, wszystkie powyżej 1100 m n.p.m.

Idziemy wyraźnie w górę – to najkrótszy szlak na Śnieżnik

Następnie szlak zakręca w lewo, od tego momentu zaczniemy iść wyraźnie w górę. Pierwszy odcinek podejściowy to około 1km długości i nieco ponad 100m w górę. Po drodze będą miejsca przeznaczone do odpoczynku.

Mijać będziemy również tablice informacyjne, zawierające ciekawostki związane z otaczającymi nas terenami. Warto spoglądać w lewą stronę w trakcie wędrówki, będą ukazywać się nam widoki między innymi na dolinę Wilczki, Górę Igliczną z Sanktuarium Maria Śnieżna, Czarną Górę, Jaworową Kopę, Smrekowiec, Żmijowiec i Jaworek Górny.

Na końcu wspomnianego wcześniej 1km odcinka podejściowego, szlak czerwony skręci wyraźnie w prawo. Do Hali pod Śnieżnikiem gdzie znajduje się Schronisko PTTK „Na Śnieżniku” im. Zbigniewa Fastnachta zostało nam 2,2km i 250m podejścia.

Punkt widokowy

Przemieszczamy się zboczem góry Średniak (szczyt 1210 m n.p.m.), na początku wejdziemy pomiędzy las Świerkowo- Bukowy a po chwili podejścia ukaże nam się po prawej stronie panorama na Kotlinę Kłodzką i Góry Bystrzyckie.

Następnym ciekawym punktem na naszej trasie jest gnejsowa wychodnia skalna z widokiem na dolinę Czarnej i zbocza Małego Śnieżnika. Do schroniska zostało nam już niewiele. Ostatnim fragmentem tego odcinka trasy jest podejście o wyraźnym nachyleniu terenu. Później już będziemy mogli odetchnąć i zregenerować się w Schronisku „Na Śnieżniku” przed dalszą drogą.

Czas na przerwę w schronisku

W 1806 roku powstała tu duża farma mleczna na której hodowano krowy i owce. Ponieważ miejsce to było często odwiedzane przez turystów wyodrębniono część dla wędrowców oraz mały bufet. Popularność Śnieżnika stale rosła, więc w 1871 wybudowany został budynek obecnego schroniska. Schronisko PTTK „Na Śnieżniku” im. Zbigniewa Fastnachta to miejsce obowiązkowe podczas wycieczki na Śnieżnik.

Atak szczytowy – zmiana koloru szlaku

Do szczytu została nam „ostatnia prosta”, 1,5km odcinek z różnicą wysokości około 210m. Trzeba zwrócić uwagę na to, że zmieniamy kolor szlaku. Teraz podążać będziemy szlakiem koloru zielonego i jego trzymamy się już do szczytu. Zielony odcinek szlaku na szczyt to najkrótszy szlak na Śnieżnik.

Kilka kroków od schroniska wchodzimy na teren Rezerwatu Przyrody Śnieżnik Kłodzki. Z uwagi że jest to obszar chroniony nie możemy zbaczać z wytyczonego szlaku. Rezerwat został utworzony w 1965 roku, a jego obszar to prawie 195 ha. Zadaniem rezerwatu jest ochrona szczytowej części najwyższej góry w Sudetach Wschodnich po stronie polskiej oraz licznej roślinności będącej pod ścisłą ochroną.

Ciekawy fragment do pokonania to rumowisko skalne zbudowane ze skał metamorficznych- gnejsów, porośnięte licznymi porostami. Warto po wejściu kilka metrów wyżej odwrócić się za siebie, tam będzie czekać na nas kolejna piękna panorama górska.

Słupek graniczny

Szczyt jest już niedaleko, jednak na naszej trasie jeszcze jedna ciekawostka. Słupek graniczny inny niż wszystkie. Wyższy i zakończony taką jakby główką od ołówka z gumką. Oznaczony numerem III/70 słupek historycznego trójstyku granic Polski, Czech i Moraw. (Zachowały się tylko dwa takie słupki na granicy polsko-czeskiej, drugi jest również w Sudetach Wschodnich w Górach Bialskich).

Ostatnie metry do szczytu to fragment rozległej kopuły Śnieżnika. Widać już pozostałości po dawnej Wieży Na Śnieżniku im. cesarza Wilhelma I, wysadzonej w 1973r. Miniaturową replikę tej wieży możemy zobaczyć w Ogrodzie Bajek w Międzygórzu.

Szczyt Śnieżnika to idealne miejsce do podziwiania panoramy otaczającego nas terenu. Nie zapomnijcie odbić pieczątki ze szczytu i zrobić zdjęcia dla zdobywania odznak turystycznych 😉

Tu wycieczka się kończy, ale może też trwać dalej bo przed powrotem warto przejść około 0,5km na stronę czeską. Tam zobaczymy źródło rzeki Morawy (jednej z ważniejszych rzek Czech) i Słonika- symbol Kralickiego Śnieżnika.

Najkrótszy szlak na Śnieżnik z Międzygórza

Najkrótszy szlak na Śnieżnik z Międzygórza to idealna trasa dla tych, którzy chcą zdobyć ten wspaniały szczyt w szybkim tempie. Szlak ma około 6,5 km długości i prowadzi przez piękne lasy z niezapomnianymi widokami. Na szczycie czeka cię zapadający w pamięć widok na Masyw Śneżnika. To wspaniałe wyzwanie dla każdego miłośnika górskich wędrówek.

Najkrótszy szlak na Śnieżnik - czerwony z Międzygórza